Vlastnosti kompozitních materiálů (WPC)

Hlavní stránka  >  Výhody WPC terasy  >  Vlastnosti WPC  >  Vlastnosti kompozitních materiálů (WPC)

26.3.2014

Většina dodavatelů poskytuje různé informace ohledně kvality WPC produktů, proč jsou jejich nabízené produkty nejlepší a proč jsou konkurenční výrobky špatné.

Většinou se jedná o sdělení typu „jak správně vybrat WPC“, „pravda a mýty o WPC“ nebo např. „jediné WPC se vzhledem dřeva“. Co je z těchto neobjektivně odborných článků ale jasné, že každé takovéto hodnocení je napsáno tak, aby obhajovalo vlastní produkt a zároveň poukazovalo na negativní vlastnosti nabídky konkurence.

Rozhodli jsme se, že půjdeme jinou cestou a pokusíme se Vám trošku přiblížit problematiku kompozitních materiálů na základě poskytnutých informací o vlastnostech jednotlivých materiálů. Rozhodnutí, co je výhodou a nevýhodou, pravdou a mýtem ponecháme na Vás.

Každý kompozitní materiál je určitým kompromisem mezi přírodním vzhledem materiálu (díky obsahu dřevěné složky) a odolností materiálu (díky obsahu složky plastové). Více dřeva, lepší vzhled za cenu menší odolnosti, platí samozřejmě i obráceně. Většinou se poměr dřeva a plastu pohybuje v rozmezí 50-70% dřeva vs. 30-50% plastu. Poměr vstupních surovin má také významný vliv na cenu vstupů, protože kvalitní (nerecyklovaný) plast je 2x dražší než dřevo.

Existuje velké množství druhů materiálů WPC, které se liší obsahem, kvalitou a množstvím jednotlivých složek kompozitu. Základní složky jsou dřevo a plast, které ve skutečnosti tvoří celkem až 95% obsahu kompozitu , zbývajících 5% se skládá až z 10ti aditiv, které vylepšují kvalitu materiálu z hlediska odolnosti proti působení venkovních vlivů ( UV záření, vlhkost ) tak, aby materiál měl co nejoptimálnější  vlastnosti jako  je odolnost, pevnost, pružnost, nenasákavost.

Dřevěná složka je nejčastěji zastoupena dřevěnou moučkou z měkkého dřeva , tvrdého dřeva nebo nahrazována práškem z bambusu či rýžových plev.

Plastová složka bývá tvořena plasty jako je PVC, PE, PP, HDPE. PVC patří mezi plasty odolnější ( vyrábí se z něj plastová okna ), profily s PVC mají vysokou pevnost, ale spolu s HDPE patří PVC mezi cenově dražší plasty. Profily s obsahem PP nebo PE mají zase vyšší pružnost, ale nižší cenu vstupů. Jako plastovou složku kompozitu lze použít i recyklované plasty, ale ne bez vlivu na kvalitativní parametry výsledného produktu.

Materiál, jehož složení je zásadní pro výslednou kvalitu produktu je ve formě granulí nebo prášku zpracován v extruderu a následně vyextrudován přes speciální nástroj ( hlavu ) do příslušného tvaru ( deska, lišta, hranol … ).Výsledný produkt má tvar dle daného nástroje a je to 100% kompozit. Alternativou je tzv. koextruze, kdy jádro materiálu ( z různého složení ) je vyextrudováno samostatně a současně pokryto obalem z fólie HDPE. Tento výsledný profil není 100% kompozit.

Výsledný produkt – deska, hranol, lišta může být uvnitř komorový nebo plný. Komorové profily mají většinou příznivější cenu ( až o 50% méně materiálu) a jsou lehčí, plné profily můžou být odolnější vůči mechanickému poškození – neplatí ale vždy, rozhodující pro odolnost je složení kompozitu.

Povrch profilů je potom hladký nebo drážkovaný, upravený broušením, kartáčováním nebo embossingem (vtisknutí dřevěné struktury do povrchu). Z hlediska funkčnosti je výběr nepodstatný, rozhoduje spíše otázka designu.

Tyto zjednodušené základní parametry odlišují jednotlivé nabídky WPC materiálů.

Autor: WPCterasa.cz Sekce: Vlastnosti WPC   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Související články


WPC prkna  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2024

Copyright © 2014, TerrainEco, s.r.o.